TTT basketbolistes (3-2) ceturtdien, 13. decembrī, plkst. 19:30 FIBA Eirolīgas sestās kārtas spēlē "Elektrum" Olimpiskajā centrā tiksies ar trīskārtējo turnīra vicečempioni "Fenerbahce" (3-2). Tiešraide Best4Sport TV.
Biļetes www.bezrindas.lv un, sākot no 18:30, pie zāles ieejas, cena skolēniem un studentiem 2,50 EUR, pieaugušajiem 5,00 EUR (klāt nāk komisijas maksa 0,55EUR).
Mārtiņa Zībarta, Jāņa Nešpora, Matīsa Rožlapas un Alenas Eldmanes trenētā komanda sezonas pirmajos mēnešos ir paveikusi lielisku darbu, apspēlējot komandas no Itālijas, Turcijas, Francijas, Zviedrijas, Baltkrievijas, Lietuvas, Nīderlandes un Krievijas (bilance 12-2).
Eirolīgā komanda spēlē uz maksimumu, turklāt pēdējās nedēļās rāda labāko basketbolu. Vienlaikus turnīra nākamās kārtas nes arvien jaunus izaicinājumus – nākamās trīs spēles būs pret “Četru fināla” kalibra komandām.
“Sopron Basket” un “Dynamo Kursk” – TTT nākamās pretinieces Eirolīgā pēc tikšanās ar “Fener” – aprīlī spēlēja finālturnīrā, savukārt Stambulas klubs tajā viesojās sešus pavasarus pēc kārtas. Ņemot to vērā, jebkura uzvara sestajā, septītajā vai astotajā kārtā būs milzīgs panākums.
“Fenerbahce” atpazīstamības ziņā pārspēj jebkuru FIBA Eirolīgas klubu. “Kanārijputniņi” ir daļa no milzīga, 111 gadus veca organisma. Vairāk nekā 9 miljoni sekotāju “Facebook” un 6,5 miljoni “Twitter” – kluba atbalstītāju armija ir vairāk nekā iespaidīga.
Protams, uzmanības lauvas tiesa tiek “Fener” futbolistiem, taču arī pārējie sporta veidi vēsturiskajā klubā ir augstā līmenī. Vīriešu basketbola komanda līdzās Maskavas CSKA var lepoties ar vienu no diviem lielākajiem budžetiem Eiropā, dāmu vienības rīcībā ir vairāki miljoni eiro.
“Fenerbahce” ir viens no retajiem Eiropas klubiem – tāpat kā Telavivas “Maccabi” – kura fanus var atrast jebkurā Vecās pasaules lielpilsētā. Formāli abi minētie grandi atrodas Āzijā, taču ikdienas gaitās neapšaubāmi pieder Eiropas sporta telpai.
Sieviešu komandas dzīvi jau otro desmitgadi vada ģenerālmenedžere Didema Akina. Viena no visu laiku labākajām Turcijas basketbolistēm (99 spēles valstsvienībā) pierādījusi sevi arī kā prasmīga vadītāja – viņa uzskatāma par vienu no 10 ietekmīgākajām personām Eirolīgā.
Akinas ērā “Fenerbahce” kļuva par Eirolīgas grandu – trīskārtēji vicečempiones lauri un seši “Četru fināli” pēc kārtas, kā arī vadošās pozīcijas Turcijā tam ir vislabākais apliecinājums. Un tomēr...viss vēl nav izdarīts, jo trūkst galvenā kausa. Dzinulis? “Galatasaray” čempionu kauss jau ir.
Enerģiskās Didemas valdīšanas laikā “Fenerbahce” bijuši deviņi dažādi treneri, no kuriem tikai viens – grieķis Jorgs Dikeulakoss – pie komandas stūres bijis ilgāk par divām sezonām. Roberto Injuesam ir divas sezonas, Lāslo Ratgeberam un pārējiem – ne vairāk par vienu.
Dikeulakosam otrajā piegājienā pietrūka viens mēnesis, lai pabeigtu trešo sezonu zem “Fenerbahce” karoga. Viņš tika atlaists 2017. gada martā – īsi pirms “Četru fināla”, bet vietā nāca Aijas Putniņas treneris no “Istanbul University” – Firats Okuls.
Okulam neizdevās atkārtot grieķa panākumus – viņa vadībā “Fener” pirmo reizi septiņu gadu laikā nekvalificējās “Final Four”, ceturtdaļfinālā negaidīti zaudējot Injuesa trenētajai Šopronai. Ar to pašu viņa gaitas klubā beidzās. Akina atkal skatījās uz Rietumiem, pieņemot darbā Valerī Garnjē.
Francijas valstsvienības galvenās treneres CV ir gana iespaidīgs – ar Francijas sieviešu basketbola un “Bourges” resursiem uz mazākiem panākumiem cerēt būtu nepieklājīgi, taču netrūkst arī neapmierināto. Kā nu ne, ja “Les Bleues” lielākajos turnīros nav izdevies izmantot visu potenciālu.
“Fenerbahce” finanšu iespējas palīdzēja Garnjē tikt pie trīs augsta līmeņa ārzemniecēm – Itālijas labākās spēlētājas Čečiljas Zandalasini, Francijas valstsvienības nesen naturalizētās saspēles vadītājas Brajas Hārtlijas un amerikāņu centra spēlētājas Kias Stouksas.
Visas trīs augstākminētās basketbolistes ir uzvarētājas. Zandalasini 2017. gadā kļuva par WNBA čempioni “Minnesota Lynx” rindās, Stouksa ir trīskārtēja, bet Hārtlija divkārtēja NCAA čempione “UConn Huskies” sastāvā.
Pieskaitiet klāt Baltkrievijas labāko basketbolisti Anastasiju Veremejenku – septītā sezona klubā, Itālijas zvaigzni Džordžiju Sotanu, Čehijas izlases naturalizēto centru Kiu Vonu un NCAA visu laiku rezultatīvāko spēlētāju Kelsiju Plamu – “Fenerbahce” ārzemnieču saraksts ir iespaidīgs.
Atšķirībā no Turcijas lejasgala klubiem, “Fener” pieejamas arī augstākā līmeņa turku spēlētājas ar Birselu Vardarli priekšgalā. Saspēles vadītāja sasniegumu ziņā var nostāties līdzās Akinai – viņa klubā spēlē divpadsmito sezonu un šajā laikā kļuvusi par astoņkārtēju Turcijas čempioni.
Labā ziņa? Neskatoties uz “Fenerbahce” zvaigznāju, TTT ir izredzes cīnīties par uzvaru. Vai rīdziniecēm izdosies sarūpēt sensāciju? Ar ticību un skatītāju atbalstu tā nav neiespējamā misija.
Klubs dibināts 1907. gada 3. maijā, sieviešu basketbola komanda – 1954. gadā. “Fenerbahce” vārds apzīmē vēsturisku Stambulas apkaimi pilsētas Āzijas daļā un radies no Marmaras jūras krastā uzceltas bākas (bākas dārzs – tulkojumā no turku valodas). Kluba krāsas – dzeltena un tumši zila.
“Fenerbahce” Eirokausos spēlē no 1992. gada, Eirolīgā – no 2006. gada. Komanda sešus gadus pēc kārtas sasniedza “Četru finālu” (2012-2017), trīskārtēja Eirolīgas vicečempione (2013, 2014, 2017).
Komanda 13 reizes uzvarējusi Turcijas čempionātā (1999, 2002, 2004, 2006-2013, 2016, 2018), pa 11 reizēm izcīnījusi Turcijas kausu un Prezidenta kausu. Kluba rindās par Turcijas čempionēm kļuva Anete Jēkabsone-Žogota (2011), Zane Teilāne, Elīna Dikeulaku (2012), Ieva Kubliņa (2013).